JEZYK CHIŃSKI

Data wpisu 4 lipca 2019


5 SPOSOBÓW NA ZMOTYWOWANIE SIĘ DO NAUKI

加油!

W te wakacje zacznę uczyć się języka chińskiego….
W te wakację nadrobię wszystkie moje zaległości z chińskiego…
W te wakacje przygotuję się do egzaminu HSK…
Ilu z Was ma takie postanowienie? A ilu realnie je realizuje?
Tak myślałam 🙂 Poniżej przedstawiam Wam…

5 sposobów na zmotywowanie się do nauki języka!

1. Ustal swój cel
Jak w słynnym cytacie filmowym

Wystarczy, że odpowiesz na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie. Co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić.

Brzmi prosto…ale wcale takie proste nie jest. Zanim zaczniesz, musisz jasno sformułować swoją motywację . Język chiński spośród wszystkich języków świata wymaga systematyczności w nauce. Łatwiej będzie Ci codziennie usiąść do nauki jeśli będziesz jasno wizualizował sobie jej cel.
Może chcesz jechać do Chin na stypendium? Podnieść sobie średnią na studiach? Szukasz pracy w Chinach? Traktujesz naukę jako hobby? A może chcesz dostać lepszą pracę i pochwalić się znajomością chińskiego w CV?
Każdy powód jest dobry – byleby był dobrze określony! Pamiętaj o nim kiedy dopadnie Cię dzień lenia.
(możesz skorzystać z metody nauki SMART – więcej w artykule…)

Język chiński spośród wszystkich języków świata wymaga systematyczności w nauce.

2. Małymi krokami do celu!
Ok, to teraz kiedy znalazłeś już cel swojej nauki trzeba będzie go nieco zawęzić. Sformułowanie Zdam HSK 4 jesienią 2018 jest zbyt ogólne i w efekcie trudne do realizacji.
Wyznacz sobie małe kroki , które staną się krokami milowymi w Twojej nauce. Cele mogą być bardzo proste: np. lista 30 słów do nauczenia się w tydzień lub bardzo ambitne – przeczytam 哈利波特 (Harry Potter) po chińsku (osobiście nie polecam – bardzo dużo zmyślonych słów sprawia, że jest to jedna z trudniejszych książek do czytania po chińsku…za to Zmierzch z czystym sumieniem mogę polecić każdemu). Nie ważne jak zaawansowane i czasochłonne będą Twoje małe cele. Ważne, żeby były jasno określone i zawarte w ramach czasowych 🙂

3. Wyznacz sobie nagrodę
O tak – nie mylicie się… Czym byłby wysiłek wsadzony w naukę bez nagrody? Oczywiście, dla części z Was nagrodą będzie sama zdobyta wiedza, ale nie oszukujmy się, zdecydowana większość (w tym ja!) potrzebuje wynagradzać sobie trudy nauki. Czasami wystarczy tabliczka czekolady, czasami odcinek serialu, a czasami godzina zabawy z psem czy głaskanie kota. Sam wyznacz sobie nagrodę – taką jaka będzie Cię motywować.

4. Mierz siły na zamiary
Ok, w końcu dopadł Cię dziki zapał do nauki znaków. Wyznaczasz sobie cel Dziś nauczę się 200 znaków, szykujesz sobie kawę i zaczynasz!
Po godzinie zapał nieco mniejszy, ale nadal jest (kawa ciągle działa).
Po dwóch zaczynasz być lekko zmęczony…
Po trzech dopada Cię nieznośny ból głowy (kawa już zdecydowanie nie działa).
A po czterech masz ochotę rzucić to wszystko w diabły, a to wszystko dopiero przy 54 nauczonym znaku!
Takie momenty wzbierają w nas frustrację i niechęć do dalszej nauki.
Zanim siądziesz do nauki zastanów się ile masz czasu w danym dniu i jakie jest Twoje samopoczucie i dopiero wtedy dopasuj sobie ilość materiału, który chcesz przyswoić.
Pamiętaj, żeby zawsze wierzyć w swoje możliwości, ale nie spodziewaj się, że wszystko przyjdzie od razu. Proces nauki można porównać do chodzenia na siłownie – nie można się przetrenowywać, żeby ćwiczenia były efektywne!

Proces nauki można porównać do chodzenia na siłownie – nie można się przetrenować

5. Stwórz sobie grupę wsparcia
Mówi się, że w grupie raźniej czemu więc nie spróbować i z nauką chińskiego? Pewnie w Twojej głowie już pojawiła się myśl…a gdzie ja znajdę grupę osób, które też uczą się chińskiego? hmm… tak naprawdę twoim wsparciem wcale nie musi być osoba, która też uczy się języka. Wystarczy np. przyjaciel, który w wolnej chwili przepyta Cię ze słówek lub brat/siostra, którzy mimochodem przy śniadaniu sprawdzą jak radzisz sobie z nazwami produktów spożywczych po chińsku (tylko bez ściemy! wiadomo, że oni nic nie zrozumieją, ale warto odpowiadać zgodnie z własnym sumieniem).

Mam nadzieję, że choć jeden z tych punktów do Was trafia:)


No to 加油 i do roboty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *