5 sposobów na zmotywowanie się do nauki!

 

加油!

W te wakacje zacznę uczyć się języka chińskiego….

W te wakację nadrobię wszystkie moje zaległości z chińskiego…

W te wakacje przygotuję się do egzaminu HSK…

Ilu z Was ma takie postanowienie? A ilu realnie je realizuje?

Tak myślałam 🙂 Poniżej przedstawiam Wam 5 sposobów na zmotywowanie się do  nauki języka.

 

1.Ustal swój cel!

Jak w słynnym cytacie filmowym “ Wystarczy, że odpowiesz na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie. Co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić”.

Brzmi prosto….ale wcale takie proste nie jest. Zanim zaczniesz, musisz jasno sformułować swoją motywację.  Język chiński spośród wszystkich języków świata wymaga systematyczności w nauce. Łatwiej będzie Ci codziennie usiąść do nauki jeśli będziesz jasno wizualizował sobie jej cel.

Może chcesz jechać do Chin na stypendium?  Podnieść sobie średnią na studiach? Szukasz pracy w Chinach? Traktujesz naukę jako hobby? A może chcesz dostać lepszą pracę i pochwalić się znajomością chińskiego w CV?  Każdy powód jest dobry- byleby był dobrze określony! Pamiętaj o nim kiedy dopadnie Cię dzień lenia.

( możesz skorzystać z metody nauki SMART- więcej w artykule…)

 

  1. Małymi krokami do celu!

Ok, to teraz kiedy znalazłeś już cel swojej nauki trzeba będzi go nieco zawęzić. Sformułowanie “ Zdam HSK 4 jesienią 2018” jest zbyt ogólne i w efekcie trudne do realizacji.

Wyznacz sobie małe kroki, które staną się krokami milowymi w Twojej nauce. Cele mogą być bardzo proste: np. lista 30 słów do nauczenia się w tydzień lub bardzo ambitne – przeczytam 哈利波特 ( Harry Potter) po chińsku ( osobiście nie polecam- bardzo dużo zmyślonych słów sprawia, że jest to jedna z trudniejszych książek do czytania po chińsku…za to “Zmierzch” z czystym sumieniem mogę polecić każdemu). Nie ważne jak zaawansowane i czasochłonne będą Twoje małe cele. Ważne, żeby były jasno określone i zawarte w ramach czasowych 🙂

 

  1. Wyznacz sobie nagrodę!

O tak- nie mylicie się….Czym byłby wysiłek wsadzony w naukę bez nagrody? Oczywiście, dla części z Was nagrodą będzie sama zdobyta wiedza, ale nie oszukujmy się, zdecydowana  większość ( w tym ja !) potrzebuje wynagradzać sobie trudy nauki. Czasami wystarczy tabliczka czekolady, czasami odcinek serialu, a czasami godzina zabawy z psem czy głaskanie kota. Sam wyznacz sobie nagrodę- taką jaka będzie Cię motywować.

 

  1. Mierz siły na zamiary

Ok, w końcu dopadł Cię dziki zapał do nauki znaków. Wyznaczasz sobie cel “ dziś nauczę się 200 znaków”, szykujesz sobie kawę i zaczynasz! Po godzinie zapał nieco mniejszy, ale nadal jest ( kawa ciągle działa), po dwóch zaczynasz być lekko zmęczony, po trzech dopada Cię nieznośny ból głowy ( kawa już zdecydowanie nie działa) , a po czterech masz ochotę rzucić to wszystko w diabły,  a to wszystko dopiero przy 54 nauczonym znaku… Takie momenty wzbierają w nas frustrację i niechęć do dalszej nauki.

Zanim siądziesz do nauki zastanów się ile masz czasu w danym dniu i jakie jest Twoje samopoczucie i dopiero wtedy dopasuj sobie ilość materiału, który chcesz przyswoić.

Pamiętaj, żeby zawsze wierzyć w swoje możliwości, ale nie spodziewaj się, że wszystko przyjdzie od razu.  Proces nauki można porównać do chodzenia na siłownie- nie można się “przetrenowywać”, żeby ćwiczenia były efektywne!

 

  1.  Stwórz sobie grupę wsparcia!

Mówi się, że w grupie raźniej… czemu więc nie spróbować i z nauką chińskiego? Pewnie w Twojej głowie już pojawiła się myśl… a gdzie ja znajdę grupę osób, które też uczą się chińskiego? hmm.. tak naprawdę twoim wsparciem wcale nie musi być osoba, która też uczy się języka. Wystarczy np. przyjaciel, który w wolnej chwili przepyta Cię ze słówek lub brat/ siostra, którzy mimochodem przy śniadaniu sprawdzą jak radzisz sobie z nazwami produktów spożywczych po chińsku ( tylko bez ściemy! wiadomo, że oni nic nie zrozumieją, ale warto odpowiadać zgodnie z własnym sumieniem.

 

Mam nadzieję, że choć jeden z tych punktów do Was trafia:)

No to 加油 i do roboty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *