Ale czy na pewno ?

Niedawno na stronie jednej ze szkół językowych uczących chińskiego znalazłam “ ciekawą” informację zachęcającą do  podjęcia nauki chińskiego. Ogólne przesłanie wiadomości brzmiało – “ Język chiński jest łatwy”. Tu się zgodzę. Język chiński jest bardzo łatwy… jeżeli akurat urodziłeś się chińczykiem w bogatej inteligenckiej rodzinie lub  będziesz uczyć się go całe życie….Informacja zawierała cały wachlarz mitów na temat tego języka, które w tym miejscu warto byłoby obalić. To zaczynamy:

  1. Chiński nie ma czasów, nie ma liczb (pojedynczej, mnogiej), nie ma rodzajów i nic się nie odmienia- prawdziwy język “Kali jeść”!  Patrząc na to zdanie można nawet pokusić się o stwierdzenie, że język chiński nie ma gramatyki. Nic bardziej mylnego. Może i nie ma tu czasów i odmian w rozumieniu języków europejskich, ale  występuje tu cała masa struktur, o których nam się nawet nie śniło! Np. komplementy ( nie mam tu na myśli mówienia miłych słów), klasyfikatory czy o zgrozo 了 ( czyt. le).
  2. Stała struktura zdania… taaaa może i stała, ale na poziomie A1 i dopóki budujemy zdania do max. 3-4 słów. Język chiński pozwala na dowolność ( oczywiście tylko teoretyczną) w układaniu konstrukcji zdania- co Chińczyk to inna interpretacja tego co jest poprawne.
  3. Następnie pojawiła się informacja, że maksymalna “kombinacja dźwięków” czyt. sylab w języku chińskim to jedynie 419, podczas gdy w języku polskim opcji jest aż 12000+…. Wszystko bardzo fajnie, ALE nikt nie wziął pod uwagę, że język chiński  jest językiem tonalnym. Co oznacza, że w zależności na jakim tonie powiesz daną sylabę mówisz zupełnie inne słowo. I tak np sylaba ba może oznaczać:   osiem, wyciągać, trzymać, ojciec…plus jakieś 200 dodatkowych kombinacji.

    Na sam koniec zabrakło jedynie informacji o  tym jak łatwości pisania i zapamiętywania chińskich znaków….

P.S. Piszę tego posta, bynajmniej nie po to, żeby kogoś obrazić, tylko żeby zwrócić uwagę na problem postrzegania i przedstawiania języka chińskiego.  To piękny, ale i naprawdę skomplikowany język.

💪 加油 wszystkim uczącym się!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *