To chyba najsłynniejszy cytat dotyczący serca w historii.  Po chińsku brzmi on tak “重要的东西是眼睛看不到的,你只能用心去看” (Zhòngyào de dōngxī shì yǎnjīng kàn bù dào de, nǐ zhǐ néng yòngxīn qù kàn) i wbrew pozorom jest dość dobrze znany w Chinach.

Serce to po chińsku xin 心 . Jeśli dobrze się mu przyjrzysz zobaczysz jak wpisuje się w kształt serca.  To też jeden z częściej pojawiających się znaków, niosący ze sobą wiecej niż dosłowne znaczenie.

 W kulturze chińskiej  心  jest korzeniem życia fizycznego i psychicznego, jest źródłem  wszelkich emocji i ucieleśnieniem dobroci ludzkiej natury i mądrości. Serce  pomaga kierować indywidualnym stylem  życia,  nastawieniem  i podejmowanymi wyborami.

Z językowego punktu widzenia znak serca pojawia się w różnych grupach wyrazów. Pierwszą są oczywiście EMOCJE.  Z kulturowego punktu widzenia mogą  serce jest “jaźnią”, która posiada wszystkie uczucia i odczuwa je “szczerzej” niż te płynące z głowy. Dotyczy to zarówno dobrych jak i złych uczuć. Zacznijmy od tych dobrych, bo szczególne teraz bardzo ich potrzebujemy.

GOOD EMOTIONS

BAD EMOTIONS

Serce pojawia się też w całej gamie słów odwołujących się do ludzkiej moralności i etyki. Idea, że kultywowanie cnót ma pozytywny wpływ na zdrowie, jest podstawowym przekonaniem chińskiej kultury. Pojawia się w filozofii konfucjańskiej, taoistycznej i buddyjskiej. Xin jest rdzeniem takich pojęć jak:

良心 ( liángxīn) sumienie

誠心 (chéngxīn) szczerość

愛心 ( àixīn) kochające serce

善心 (shànxīn) życzliwość

私心 (sīxīn)  egoizm

邪心 (xiéxīn) zły; złe serce

貪心 ( tānxīn) chciwość

偏心 (piānxīn) niesprawiedliwość

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej.  Mówi się, że “serce to monarcha, który rządzi umysłem”, a słów które zawierają w sobie znak serca jest w języku mandaryńksim ponad 1000.

A na sam koniec, element humorystyczny. Poniższy obrazek to przedstawienie serca w tradycyjnych piktogramach z epoki “ pisma brązu”  przypadającej na Dynastię Shang i Zhou czyli ok 2000 p.n.e. Czy tylko ja mam jakieś dziwne skojarzenia?;P

Trzymajcie się ciepło.

P.S. Nie znoszę “Małego Księcia”

2 thoughts on ““Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *