Wielu z Was  zapewne przygotowywało się właśnie do egzaminu HSK czekając na stacjonarną edycję, kiedy w  środku Waszych przygotowań dowiedzieliście się, że niedługo HSK ulegnie całkowitej przebudowie?

Szukając informacji na temat nowego HSK trafiliście na wiele rozbieżnych informacji?

Przygotowałam dla Was mini przewodnik po tym jak ta zmiana będzie przebiegać.

1.Kiedy nowy HSK wchodzi w życie?

W marcu 2022- to OFICJALNE

W maju 2020 r. Chinese Testing International – administrujący testem HSK – ogłosił za pośrednictwem Twittera, że chińskie standardy biegłości wprowadzą nową zmianę, a test HSK ma zostać zreformowany.

Ponadto opublikowali wykres pokazujący tę zmianę (zwaną „hybrydowym paradygmatem „Trzech etapów i dziewięciu poziomów”), które wprowadzą do chińskich standardów biegłości.

Prawie rok później, w kwietniu 2021 r., Chinese Testing International ujawniło w Wechat – najpopularniejszym chińskim serwisie społecznościowym, że nowe chińskie standardy biegłości są gotowe do wdrożenia od 1 lipca 2021 r., a zatem HSK przyjmie „Trzy etapy i Nine Levels” w 2022 roku.

Podsumowując: chińskie standardy biegłości się zmieniają, a HSK będzie musiało pójść w ich ślady…

2.Jakie zmiany zostaną wprowadzone w stosunku  do obecnego HSK?

Powszechnym, chociaż moim zdaniem błędnym przekonaniem jest to, że nowy HSK będzie trudniejszy ze względu na wyższe wymagania. To tylko czysta spekulacja, która nigdy nie została potwierdzona przez Hanban.

Łatwo pomylić nowe chińskie standardy biegłości z nowymi wymaganiami HSK, zwłaszcza gdy oba mają dziewięć poziomów, jednak są to dwie bardzo różne koncepcje.

Wymagania znajdziesz tu:

http://www.moe.gov.cn/jyb_xwfb/gzdt_gzdt/s5987/202103/W020210329527301787356.pdf

Wskaźniki ilościowe (liczba sylab, znaków, słów i punktów gramatycznych) określone w nowych chińskich standardach biegłości są po prostu ogólnymi wytycznymi dla międzynarodowej chińskiej edukacji, to znaczy chińskiego nauczania, projektowania programów nauczania, testowania w  szkołach chińskiego. Do nowego HSK można zastosować inny zestaw wymagań. 

3.Jak będzie wyglądał test HSK w latach 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025?

Istniejący test na poziomie HSK 1-6 zasadniczo spełnia potrzeby zagranicznych chińskich uczniów w zakresie testów na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym, ale dla zagranicznych chińskich uczniów, którzy przyjeżdżają do Chin na studia magisterskie i doktoranckie, chińskie kierunki i zagraniczne studia sinologiczne, tam to brak zaawansowanego narzędzia oceny poziomu chińskiego.

Dlatego HSK najpierw podniesie poziomy HSK 7-9 w oparciu o „Standardy”, zachowując stabilność istniejących sześciu poziomów egzaminów, tworząc system oceniania testów „Trzy etapy i dziewięć poziomów”. W najbliższej przyszłości nie zostaną wprowadzone żadne zmiany do obecnego poziomu HSK 1-6.

Zmiany najlepiej obrazuje poniższa tabela:

Co oznacza ta tabela?

Na przykład, jeśli chcesz zdać egzamin  na poziomie 6 musisz nauczyć się 908 sylab, 1800 znaków, 5456 słów i 424 punktów gramatycznych.. Jeśli chcesz osiągnąć 9 poziom Advanced Stage, musisz opanować wszystkie 1100 sylab, 3000 znaków, 11092 słów i 572 punkty gramatyczne.

4. Co z obecnym egzaminem HSK?

Nowe wersje testów HSK poziomu 1-6 zostaną prawdopodobnie wydane w latach 2024-2026. Całkowite wprowadzenie na całym świecie  zajmie ok. 1-2 lata. Obecne testy HSK poziomu 1-6 przez pewien czas będą współegzystować z nowa wersja.

Prawdopodobnie w latach 2026-2027 obecne testy HSK zostaną całkowicie wyparte  przez nowy system. Do tego czasu stare wyniki testu HSK byłyby ważne przez 2 lata przy aplikowaniu na chińskie uniwersytety.

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *