HSK – Podstawowe informacje 

Chiński Hanyu Shuiping Kaoshi, znany również jako HSK lub chiński test biegłości, to ustandaryzowany test państwowy opracowany przez Centrum HSK Uniwersytetu Języka i Kultury w Pekinie w celu określenia poziomu języka chińskiego osób, dla których chiński nie jest językiem ojczystym (obcokrajowcy, chiński za granicą i Mniejszości chińskie).

Zdajesz HSK?

A może dopiero o tym myślisz?

Trafiłeś we właściwe miejsce.

Poniżej przygotowałam zestawienie odpowiedzi na najczęstsze pytania.

1. Gdzie mogę przystąpić do egzaminu HSK?

Testy HSK w Polsce przeprowadzane są przez certyfikowane ośrodki jakimi są Instytuty Konfucjusza. Nie ma jednak znaczenia czy uczęszczasz do nich na zajęcia. Do testu  może przystąpić KAŻDY, kto zarejestruje się na egzamin.

2. Jak się zarejestrować na egzamin HSK?

Wejdź na chinesetest.cn i zarejestruj nowe konto (nie będę zamieszczać tutaj dokładnych linków – mogą one z czasem stać się martwe – możesz je znaleźć w prawym górnym rogu strony od tego postu).

Następnie przejdź do przycisku „Test Registration” u góry strony.

Możesz wybrać centrum egzaminacyjne, datę i informacje, a następnie kliknąć “submit” (Należy pamiętać, że różne centra egzaminacyjne mogą oferować egzaminy w różnych terminach.)

Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami i podaj swoje dane osobowe, a zostaniesz zarejestrowany na egzamin ( o tej części napiszę osobny post).

Jeszcze tylko płatność, której forma jest wyznaczana przez  wybrany ośrodek egzaminacyjny.

3. Do czego przyda mi się certyfikat HSK?

Certyfikat HSK Test jest najczęściej używany w kontekście akademickim, jeśli chcesz aplikować na chińskie Uniwersytety. Wymagany poziom egzaminu zależy od uwarunkowań uczelni, programu na jaki aplikujesz lub stypendium, które chcesz otrzymać.

Jeśli bierzesz udział w HSK w celach związanych z zatrudnieniem, nie oczekuj, że pracodawcy będą wiedzieć, czym jest egzamin HSK. W rzeczywistości większość nawet o tym nie słyszała. Możesz się jednak założyć, że posiadanie certyfikatu jest lepsze niż stwierdzenie „biegle posługuję się językiem chińskim”, więc zdawanie HSK będzie dobrym świadectwem znajomości tego języka.

5. Co się stanie, jeśli nie zdam testu HSK? Czy mogę go powtórzyć?

Nie ma żadnych konsekwencji, jeśli ci się nie uda… a na pewno możesz powtórzyć to tyle razy, ile chcesz.

4. Jak długo ważny jest egzamin HSK?

Bezterminowo!

ale… do celów akademickich jest ważny przez dwa lata od daty zdania egzaminu. Jeśli więc starasz się o przyjęcie na chiński uniwersytet, Twój certyfikat HSK będzie ważny tylko przez dwa lata.

5. Kto ocenia testy HSK?

Po wypełnieniu przez kandydatów dokumentów testowych są one odsyłane (lub przesyłane online) do Pekinu w celu oceny w centrali HSK. To jest powód, dla którego otrzymanie wyników trwa tak długo – ośrodki egzaminacyjne, które przeprowadzają testy, nie oceniają prac egzaminacyjnych.

6. Kiedy otrzymam wyniki testu HSK?

Daty wyników testów znajdują się na oficjalnej stronie internetowej, na tej samej stronie co daty egzaminów. 

Przeważnie czas oczekiwania wynosi miesiąc

7. Co się stanie, jeśli nie zdam testu HSK? Czy mogę go powtórzyć?

Nie ma żadnych konsekwencji, jeśli ci się nie uda… a na pewno możesz powtórzyć to tyle razy, ile chcesz.

Zupełnie jak egzamin na prawo jazdy 😀

I last but not least!

Obecnie Hanban czyli instytucja nadzorująca egzaminy pracuje właśnie nad zmianą systemu. Prawdopodobnie już niedługo zobaczymy nową odsłonę egzaminu, który zgodnie z zapowiedziami będzie mieć aż 9 poziomów.

Szczegóły wkrótce!

Stay tuned!

2 thoughts on “HSK czyli HANYU SHUIPING KAOSHI”

Comments are closed.